Rurki ciepła - technologie wysokiej próżni

Schemat idei przekazywania ciepła na odległość za pomocą termowodu (rurek ciepła).

Istota działania rurki ciepła, pozornie prostego urządzenia, polega na transporcie ciepła z objętości o wyższej temperaturze (ogrzewającej) do objętości o niższej temperaturze (ogrzewanej). Dla samorzutnego zainicjowania procesu przerzucania ciepła na odległość wystarczy różnica kilku stopni Celsjusza pomiędzy tymi objętościami. Takie przypadki różnic temperatury występują powszechnie w przyrodzie, gospodarce i w naszym najbliższym otoczeniu, towarzysząc nam niemal na każdym kroku.

Zjawiska występowania bliskich różnic temperaturowych decydują o naszym zdrowiu, samopoczuciu i kondycji fizycznej, prawidłowej przemianie materii, trwałości surowców i produktów spożywczych, kondycji zdrowotnej roślin i zwierząt. Nie zwracamy na nie uwagi, ponieważ są powszechne i w zasięgu naszych możliwości. Dlaczego nie wykorzystać rurek ciepła jako taniego, odnawialnego i czystego źródła energii termicznej na nasze potrzeby? Wszak energia z tradycyjnych źródeł drożeje systematycznie i drożeć będzie nadal, stanowiąc coraz bardziej istotny element w naszych wydatkach - budżetach rodzinnych i budżetach przedsiębiorstw.

Obszary zastosowania rurek ciepła: pozyskanie taniej, odnawialnej energii cieplnej na własne potrzeby socjalno-bytowe; pozyskanie taniej, odnawialnej energii cieplnej na szeroko rozumiane potrzeby produkcyjne; odzysk energii cieplnej na własne potrzeby produkcyjne ze strumieni odpadowych; pozyskanie w odwróconym cyklu termicznym taniej energii cieplnej na potrzeby produkcji chłodu; zabezpieczanie i utrwalanie surowców oraz produktów rolnych oraz spożywczych; zabezpieczanie i utrwalanie surowców oraz produktów runa leśnego, owocowo-warzywnych, a także zielarskich; obiegi klimatyzacyjne i chłodnictwo; transport termo energii na potrzeby natleniania wody w warunkach niskich (ujemnych) temperatur; intensyfikacja fermentacji gnojowicy oraz jej biologiczna stabilizacja; odnawialna produkcja energii cieplnej dla obsługi obiektów hodowlanych; intensyfikacja i stymulacja procesów kompostowania; inne, niekonwencjonalne i nieodkryte obszary gospodarczego zastosowania.

Dlaczego rurki ciepła? Trzy zasadnicze powody:

 • cena – niska, z możliwością nieograniczonego, dostosowanego do indywidualnych możliwości finansowych i potrzeb kompletowania oraz rozwijania własnych systemów;
 • prostota obsługi – urządzenie bardzo proste konstrukcyjnie, które można instalować w każdej możliwej konfiguracji przestrzennej;
 • uniwersalność – posiadając rurki ciepła możemy tworzyć wszelkiego rodzaju układy dla naszych potrzeb lub kreując pomysły na własną działalność gospodarczą, która może stanowić dodatkowe lub podstawowe źródło utrzymania.

 

Przykładowe realizacje:

 • 20140710_133138
 • 20160113_190642
 • 20160121_094652
 • 20160208_121707
 • 20mm heat pipe
 • 24mm heat pipes
 • P1010222[1]
 • P1010227[1]
 • P1010232[1]

Simple Image Gallery Extended

 

Większość wykonanych rurek ciepła dla zastosowań specjalnych nie możemy publikować z uwagi na wiążące nas umowy poufności z naszymi klientami. Powyższa prezentacja zdjęciowa stanowi niewielki zakres wykonanych rurek ciepła.

Dział energii odnawialnej