Informacje ogólne

Jest kilka ważnych powodów, dla których warto postawić na kolektory słoneczne próżniowe:

Znaczne zmniejszenie kosztów energii w gospodarstwie domowym lub firmie.
„Odnawialne źródła energii” są alternatywą dla tradycyjnych nośników energii elektrycznej, których ceny wciąż wzrastają i istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten trend zostanie utrzymany. Energia słoneczna, należąca do odnawialnych źródeł energii, jest powszechna darmowa i dostępna w naszym kraju w ekonomicznie uzasadnionej ilości. Najlepszym dowodem na skuteczność tej metody pozyskiwania energii i możliwość znacznego ograniczenie kosztów jest fakt, że przeciętna instalacja solarna daje możliwość uzyskania rocznych oszczędności, które odpowiadają kosztom wytworzenia 2 800 kWh energii pierwotnej.

Próżniowe rurowe kolektory słoneczne są urządzeniami najnowszej generacji.
Wypierają z rynku dotychczas znane i stosowane kolektory płaskie. Ograniczenie strat przechwyconego ciepła poprzez zastosowanie najdoskonalszej izolacji próżniowej powoduje, że urządzenia te, w przeciwieństwie do kolektorów słonecznych płaskich, pracują efektywnie przez 365 dni w roku wspomagając w istotnym zakresie tradycyjne źródła ciepła w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej, wody basenowej a także wspierają niskotemperaturowe układy centralnego ogrzewania.

Ochrona środowiska.
Nie tylko prawne, ale także moralne zobowiązania wobec następnych pokoleń wymuszają na nas proekologiczne działania polegające między innymi na poszanowaniu nośników energii. Przeciętna instalacja z kolektorami słonecznym próżniowymi zapobiega emisji ponad tony dwutlenku węgla do atmosfery.

Niezależność i satysfakcja.
Poczucie niezależności w zakresie dostaw i rosnących cen nośników energii jest nie do pominięcia. A kąpiel w wodzie podgrzanej energią słoneczną to czysta satysfakcja.

Prestiż i wzrost ceny nieruchomości.
Kolektory słoneczne próżniowe na dachu to dowód wyboru najbardziej zaawansowanych, proekologicznych technologii pozyskania i wykorzystania energii. Instalacja taka podnosi wartość nieruchomości.

Wykorzystanie energii słonecznej jest stare jak Świat. Umiejętności nabyte w tym zakresie stosujmy każdego dnia, często nie uświadamiając sobie tego. Od prostych czynności gospodarczych jak suszenie bielizny po praniu, suszenie plonów i zbiorów (trawa, zboże, grzyby itd.), po bardziej skomplikowane jak Np. optymalne konfigurowanie architektury budynków w stosunku do stron świata (czytaj: Słońca). To jest bezpośrednie wykorzystanie energii słonecznej. Kolektorem słonecznym, w najprostszych słowach, nazywamy urządzenie, które przechwytuje i gromadzi energię słoneczną do dalszego wykorzystania. Przykładem prostego kolektora słonecznego jest beczka z wodą deszczową na działce.

Ogólna zasada działania kolektorów sprowadza się do następującego schematu: powierzchnia absorbcyjna kolektora pochłania energię cieplną zawartą w promieniowaniu słonecznym bezpośrednim oraz rozproszonym i przekazuje ją czynnikowi grzewczemu (płyn o niskiej temperaturze zamarzania) przepływającemu przez szynę zbiorczą. Energię cieplną w ten sposób przechwyconą transportuje się do dalszego wykorzystania.

Istnieje już wiele różnych konstrukcji kolektorów słonecznych i nie sposób w tym miejscu porównywać wszystkich. Ponieważ próżniowe rurowe kolektory są najnowszą i jednocześnie najszerzej wprowadzaną do eksploatacji grupą urządzeń, dlatego naturalne jest porównanie ich sprawności cieplnej z dotychczas stosowanymi i najpopularniejszymi w Polsce kolektorami płaskimi.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat stało się oczywiste, że dotychczasowe konwencjonalne i nieodnawialne źródła energii będą powoli zastępowane przez nowe, odnawialne źródła energii. Wynika to z faktu, że paliwa kopalne będące podstawowym źródłem energii, zanieczyszczają środowisko oraz dlatego, że większość złóż paliw kopalnych będzie się powoli wyczerpywać. Jeśli przyjmiemy, że wydobycie paliw kopalnych utrzyma się na poziomie z początku lat 90-tych to wyczerpanie się złóż nastąpi: dla ropy naftowej w ciągu 40 lat, gazu ziemnego w ciągu 60 lat, węgla kamiennego 197 lat, zaś brunatnego - 293 lata. Oczywiście, mówimy tu o globalnym zapotrzebowaniu, zaś dla Polski, w której podstawowe źródło energii to węgiel kamienny i brunatny, wyczerpanie złóż nastąpi jeszcze szybciej.

PROJPRZEM EKO znajduję się w czołówce firm sprzedających próżniowe kolektory słoneczne na polskim rynku.

Poniżej przedstawiamy artykuły oraz publikacje techniczne z branży energetyki odnawialnej w szczególności energetyki fototermicznej, w której się specjalizujemy. Sugestie, opinie itp. prosimy zgłaszać drogą emailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dział energii odnawialnej