Schemat idei przekazywania ciepła na odległość za pomocą termowodu (rurek ciepła).
Istota działania rurki ciepła, pozornie prostego urządzenia, polega na transporcie ciepła z objętości o wyższej temperaturze (ogrzewającej) do objętości o niższej temperaturze (ogrzewanej). Dla samorzutnego zainicjowania procesu przerzucania ciepła na odległość wystarczy różnica kilku stopni Celsjusza pomiędzy tymi objętościami. Takie przypadki różnic temperatury występują powszechnie w przyrodzie, gospodarce i w naszym najbliższym otoczeniu, towarzysząc nam niemal na każdym kroku.
Zjawiska występowania bliskich różnic temperaturowych decydują o naszym zdrowiu, samopoczuciu i kondycji fizycznej, prawidłowej przemianie materii, trwałości surowców i produktów spożywczych, kondycji zdrowotnej roślin i zwierząt. Nie zwracamy na nie uwagi, ponieważ są powszechne i w zasięgu naszych możliwości. Dlaczego nie wykorzystać rurek ciepła jako taniego, odnawialnego i czystego źródła energii termicznej na nasze potrzeby? Wszak energia z tradycyjnych źródeł drożeje systematycznie i drożeć będzie nadal, stanowiąc coraz bardziej istotny element w naszych wydatkach - budżetach rodzinnych i budżetach przedsiębiorstw.
Obszary zastosowania rurek ciepła: pozyskanie taniej, odnawialnej energii cieplnej na własne potrzeby socjalno-bytowe; pozyskanie taniej, odnawialnej energii cieplnej na szeroko rozumiane potrzeby produkcyjne; odzysk energii cieplnej na własne potrzeby produkcyjne ze strumieni odpadowych; pozyskanie w odwróconym cyklu termicznym taniej energii cieplnej na potrzeby produkcji chłodu; zabezpieczanie i utrwalanie surowców oraz produktów rolnych oraz spożywczych; zabezpieczanie i utrwalanie surowców oraz produktów runa leśnego, owocowo-warzywnych, a także zielarskich; obiegi klimatyzacyjne i chłodnictwo; transport termo energii na potrzeby natleniania wody w warunkach niskich (ujemnych) temperatur; intensyfikacja fermentacji gnojowicy oraz jej biologiczna stabilizacja; odnawialna produkcja energii cieplnej dla obsługi obiektów hodowlanych; intensyfikacja i stymulacja procesów kompostowania; inne, niekonwencjonalne i nieodkryte obszary gospodarczego zastosowania.
Dlaczego rurki ciepła? Trzy zasadnicze powody:
- cena – niska, z możliwością nieograniczonego, dostosowanego do indywidualnych możliwości finansowych i potrzeb kompletowania oraz rozwijania własnych systemów;
- prostota obsługi – urządzenie bardzo proste konstrukcyjnie, które można instalować w każdej możliwej konfiguracji przestrzennej;
- uniwersalność – posiadając rurki ciepła możemy tworzyć wszelkiego rodzaju układy dla naszych potrzeb lub kreując pomysły na własną działalność gospodarczą, która może stanowić dodatkowe lub podstawowe źródło utrzymania.
Przykładowe realizacje:
Większość wykonanych rurek ciepła dla zastosowań specjalnych nie możemy publikować z uwagi na wiążące nas umowy poufności z naszymi klientami. Powyższa prezentacja zdjęciowa stanowi niewielki zakres wykonanych rurek ciepła.