OFICYNA WYDAWNICZA PROJPRZEMEKO ® Sp. z o.o. (redaktorzy naukowi: Sławomir Żak i Teresa Rauckyte-Żak)

Autor: Praca zbiorowa pod redakcją Rolfa Gimbela, Martina Jekela i Rainera Ließfelda


Tom I został poświęcony szczegółowej prezentacji fizykochemicznych oraz procesowych podstaw operacji i procesów jednostkowych takich jak: wymiana gazów, koagulacja, flokulacja, flotacja, filtracja, sorpcja i utlenianie. Zawiera również szeroki opis metod membranowych, zjawisk infiltracyjnych oraz metod biologicznego uzdatniania wody. Prezentowane zagadnienie teoretyczne są poparte licznymi przykładami zastosowania w praktyce.

 

Autor: Praca zbiorowa pod redakcją Rolfa Gimbela, Martina Jekela i Rainera Ließfelda


Tom II obejmuje wnikliwą prezentację fizykochemicznych i procesowych podstaw odżelaziania, odmanganiania, zmiękczania, usuwania substancji organicznych, eliminacji radionuklidów, stabilizacji oraz dezynfekcji. Szczegółowo potraktowano zagadnienia dotyczące praktycznych aspektów uzdatniania wód podziemnych i powierzchniowych z zastosowaniem metod kombinowanych oraz sterowania, automatyzacji i dystrybucji wody.

Autor: Wolfgang Roeske


Uzyskanie czystej pod względem sanitarnym wody dla potrzeb konsumpcyjnych oraz gospodarczych jest aktualnym wyzwaniem dla współczesnej technologii uzdatniania i odnowy wody. Znajomość natury mikroorganizmów oraz fizykochemicznych i procesowych podstaw ich eliminacji ze środowiska wodnego decyduje o właściwym doborze dezynfektantów a także układów aparaturowych do dezynfekcji. Prawidłowe postępowanie przy wyborze sposobu i prowadzenia dezynfekcji wody decyduje o bezpieczeństwie sanitarnym, wpływając istotnie na zdrowie jej konsumentów.

Autor: M.Bodzek i K.Konieczny


Książka ujmuje zagadnienia techniczne i teoretyczne oczyszczania i uzdatniania wody do picia i wody przemysłowej z wykorzystaniem metod membranowych.

Zmiany zachodzące w dostępie do czystej wody oraz zmiany w przepisach dotyczących wymagań jej jakości sygnalizują przyszłe tendencje jej uzdatniania. Do najważniejszych należy zaliczyć wdrażanie nowych metod separacji, w tym metod membranowych. Skuteczność metod membranowych pozwala sądzić, że będą one uzupełniały bądź zastępowały obecne techniki uzdatniania wody.

Autor: G. Houben, C. Treskatis


Nasze wieloletnie doświadczenie i obserwacja potrzeb związanych z uzdatnianiem wody oraz rosnącą tendencją do racjonalnego i nowoczesnego odnawiania, a także eksploatacji studni głębinowych, przyczyniły się do pierwszego polskiego wydania niniejszej pozycji. Po ukazaniu się niemieckiego wydania w maju 2003 roku, uznaliśmy, że wskazany jest polski jej przekład i udostępnienie specjalistom zajmujących się problematyką związanej z budową oraz eksploatacją studni.

Autorzy tej pozycji, stworzyli swoisty pomost pomiędzy konwencjonalnym podejściem do zagadnień regeneracji, renowacji i rewitalizacji, a najnowszymi osiągnięciami z zakresu techniki oraz wiedzy teoretycznej. Prezentowane zagadnienia techniczne poparte są bogatym materiałem doświadczalnym, co dodatkowo podwyższa wartość tej pozycji dla praktyki.

Autor: W. Geiger, H. Dreiseitl


Coraz większego znaczenia nabiera obecnie przekonanie, że z wielu ważnych przyczyn zasada szybkiego odprowadzania wód deszczowych przez systemy kanalizacji powinna zostać zweryfikowana i że obranie innej drogi staje się koniecznością. Głównym celem jest więc doprowadzenie do tego, aby możliwie jak najwięcej wody deszczowej zatrzymać w gruncie.

Dotkliwą lukę w literaturze specjalistycznej wypełnia ten poradnik, opracowany przez wybitnych specjalistów, w oparciu o wiedzę poszerzoną doświadczeniami z praktyki. Bogaty zbiór ilustracji pokazuje harmonijne połączenie urządzeń inżynierskich z urodą krajobrazu i może być zarówno potwierdzeniem możliwości, jak i inspiracją do indywidualnych poszukiwań twórczych.

Autor: H. Rüffer, K.H. Rosenwinkel


Wielki rozwój ogólnego stanu wiedzy i postęp technologiczny, jakie nastąpiły w ostatnich kilkunastu latach, nie mogły pozostać bez wpływu na technologie przemysłowe. Nastąpiła tam ogromna zmiana jakościowa. W wielu przypadkach uwzględniono przy tym znaczenie ochrony środowiska, wciąż jednak ścieki przemysłowe stanowią wielkie zagrożenie, zwłaszcza dla jakości wód powierzchniowych i podziemnych.

Niemieccy autorzy tej książki uznali, że nastąpił moment odpowiedni dla zebrania i możliwie pełnego opisania stanu wiedzy i technik procesowych, których zadaniem jest zapobieganie wzrostowi ilości szkodliwych bądź uciążliwych dla środowiska ścieków ze wszystkich gałęzi przemysłu, a także technologie ich oczyszczania.

Autor: J. Bever, A. Stein, H. Teichmann


Wysokie wymagania co do stopnia oczyszczania ścieków, zwłaszcza w zakresie eliminacji azotu i fosforu, mają daleko idące konsekwencje dla budowy i eksploatacji oczyszczalni i prowadzą do szybko rosnącego postępu technologicznego, zwłaszcza w zakresie technik procesowych. Komisje eksperckie ATV, jak również odpowiednie grupy robocze tej organizacji, wnoszą na bieżąco swój wkład do postępu w postaci sprawozdań oraz arkuszy roboczych i instruktażowych. Wszystkie te, sprawdzone w praktyce i najbardziej aktualne informacje, zostały zebrane w tej książce.

Znana pod oryginalnym tytułem Weitergehende Abwasserreininung, książka ta znalazła wielkie uznanie w świecie fachowców, skłaniając autorów i wydawców do opracowania nowych wydań.